MINUTES

SPECIAL CALLED MEETING

GLYNN COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS

HISTORIC GLYNN COUNTY COURTHOUSE

701 “G” STREET, 2ND FLOOR, COMMISSIONERS’ MEETING CHAMBERS

THURSDAY, DECEMBER 17, 2015 AT 5:00 PM

 

PRESENT:                     Dale Provenzano, Chairman, District 2

Richard Strickland, Vice Chairman, District 3

Michael Browning, Commissioner, District 1

Bill Brunson, Commissioner, District 4

Allen Booker, Commissioner, District 5

Mark Stambaugh, Commissioner, At Large Post 1

Bob Coleman, Commissioner, At Large Post 2

 

ALSO PRESENT:           Alan Ours, County Manager

Aaron Mumford, County Attorney

Cindee Overstreet, County Clerk

 

 

EMPLOYEE SERVICE AWARDS

 

EMPLOYEE NAME

YEARS OF SERVICE

POSITION TITLE

DEPT

BENNETT, HEATHER D

5

DEPUTY COURT CLERK

PROBATE COURT

COREY JR., GARY R

5

POLICE OFFICER I

POLICE

DANIELS JR, LUCIOUS A

5

SYSTEMS ADMINISTRATOR I

ADMINISTRATIVE SERVICES

DIXON JR, CHARLES R

5

PUBLIC WORKS SUPERVISOR

PUBLIC WORKS

DIXON, MATTHEW E

5

POLICE OFFICER I

POLICE

DOVE, JOHN E

5

DETENTION OFFICER III (SGT)

SHERIFF

DUBOSE, JENNIFER A

5

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

RECREATION

FRAZIER, CEDRICK L

5

DETENTION OFFICER III (SGT)

SHERIFF

GREGORY, BRANDON J

5

POLICE OFFICER II

POLICE

HOPKINS, JAMES L

5

FIREFIGHTER/EMT II

FIRE

JACKSON, ARLIN L

5

FIREFIGHTER II

FIRE

JOHNS, BYRON F

5

PROPERTY APPRAISER II

PROPERTY APPRAISAL

LEE, JESSE A

5

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

LOCKHART, EMILY D

5

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN II

FIRE

LOWTHER, CHRISTOPHER A

5

DETECTIVE/INVESTIGATOR I

POLICE

MCCLINTON, VICKIE

5

MANAGER, FINANCE

ADMINISTRATIVE SERVICES

OURS, ALAN M

5

COUNTY MANAGER

ADMINISTRATION

RICHARDS, WILLIAM H

5

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

PUBLIC WORKS

ROZIER, ERIC B

5

DETENTION OFFICER III (SGT)

SHERIFF

SCARBARY, BRANDON J

5

RECREATION SPECIALIST

RECREATION

SMITH, JOHN V

5

FIREFIGHTER/PARAMEDIC II

FIRE

THOMAS, JUDITH C

5

PROPERTY APPRAISER II

PROPERTY APPRAISAL

YARBOROUGH, KEVIN

5

POLICE OFFICER I

POLICE

BOBBITT, DANA D

10

PROPERTY APPRAISER I

PROPERTY APPRAISAL

COOPER, RONALD L

10

DETECTIVE/INVESTIGATOR I

POLICE

COWART, BEVERLY L

10

DEPUTY COURT CLERK

CLERK OF STATE COURT

DANIELS, NICHOLAS W

10

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

DIXON, JASON H

10

POLICE OFFICER I

POLICE

EATON, AMELIA H

10

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

SHERIFF

EDWARDS, TINA L

10

SUPERVISOR, ELECTIONS & REG

BOARD OF ELECTIONS

EVERETT, PAMELA E

10

DETENTION OFFICER I

SHERIFF

GOOGE, JOHN T

10

FIREFIGHTER I

FIRE

HOLLINGSWORTH, GARY

10

COMMUNICATIONS OFFICER I

E911

HUTCHENS, CHRISTOPHER B

10

EQUIPMENT OPERATOR III

PUBLIC WORKS

JUMP, EMMETT N

10

SHERIFF

SHERIFF

JUMP, ROBBIE W

10

DEPUTY SHERIFF IV

SHERIFF

KELLER, DENISE L

10

ADMINISTRATIVE SECRETARY I

COMMUNITY DEVELOPMENT

KEY, APRIL R

10

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

BOARD OF ELECTIONS

KINSTLE, CRISTEE S

10

PROGRAMS ANALYST

RECREATION

LANE, TERRY W

10

MAINTENANCE WORKER

AIRPORT

LEE, JAMES D

10

MECHANIC I

PUBLIC WORKS

LEFTWICH, SANDRA E

10

DETENTION OFFICER I

SHERIFF

MACK, HERBERT

10

EQUIPMENT OPERATOR III

PUBLIC WORKS

MCCALL, NANCY M

10

RECREATION SPECIALIST

RECREATION

NOHILLY, RODERIC

10

POLICE OFFICER II

POLICE

OLIVER, STEPHANIE R

10

DETECTIVE/INVESTIGATOR I

POLICE

PADGETT, STEPHANIE D

10

DETENTION OFFICER V (LT)

SHERIFF

PONSELL, SUSAN B

10

CHIEF DEPUTY CLERK, JUVENILE

JUVENILE COURT

ROBERTS, DEMETRIUS L

10

POLICE OFFICER I

POLICE

ROBERTS, LATRISIA D

10

DEPUTY COURT CLERK

JUVENILE COURT

ROBERTS, SONJA M

10

SUPERVISOR, COMMUNICATIONS

E911

SCOGIN, COLIN R

10

POLICE OFFICER, MASTER I

POLICE

SEWELL, JAMES N

10

FIREFIGHTER/PARAMEDIC I

FIRE

SPELL, CHRISTY L

10

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

STROHL, SHAWN D

10

DETECTIVE/INVESTIGATOR I

POLICE

SUMMERS, THOMAS K

10

FIREFIGHTER I

FIRE

TORRENCE, LISA B

10

ACCOUNTING TECHNICIAN II

TAX COMMISSIONER

WAYNE, WESLEY VANCE

10

RECREATION PROGRAM MANAGER

PUBLIC WORKS

WORLEY, LONNIE WILL

10

ASSISTANT COUNTY ATTORNEY III

COUNTY ATTORNEY

YAWN, LATHENA G

10

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

PUBLIC WORKS

CARLINO, BRIDGETT E

15

ADMINISTRATIVE ASSISTANT II

POLICE

COX, JOHN W

15

BUILDING INSPECTOR

COMMUNITY DEVELOPMENT

HEHR, JOHN R

15

FIREFIGHTER/EMT II

FIRE

HOLTON, DONALD M

15

FIREFIGHTER I

FIRE

JONES, KATRINKA F

15

DETENTION OFFICER I

SHERIFF

MILLER, JOANIE L

15

PROPERTY APPRAISER II

PROPERTY APPRAISAL

O'BRIEN, NATHAN S

15

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

ROZIER, JAMES S

15

FIREFIGHTER I

FIRE

TYRE JR, HERBERT L

15

EQUIPMENT OPERATOR IV

PUBLIC WORKS

WARD, YOLONDA L

15

PROPERTY APPRAISER II

PROPERTY APPRAISAL

WILLIAMS, JOSEPH C

15

POLICE OFFICER I

POLICE

ZELADA, JANET S

15

DEPUTY COURT CLERK

CLERK SUPERIOR COURT

BRANTLEY, JEFFREY G

20

TRAFFIC SIGNAL TECHNICIAN II

PUBLIC WORKS

BROWN, HUGH

20

FIRE CAPTAIN

FIRE

CARTER, ELLIS T

20

BUILDING OFFICIAL

COMMUNITY DEVELOPMENT

HOEWISHCER, LARRY D

20

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

JACKSON, LADELL

20

DEPUTY SHERIFF IV

SHERIFF

KNIGHTEN SR., WENDELL C

20

FIRE INSPECTOR

FIRE

LACEY, RANDALL V

20

POLICE SERGEANT

POLICE

MANN, WILLIAM N

20

FIRE CAPTAIN

FIRE

RENSHAW, DONALD C

20

FIREFIGHTER II

FIRE

SHAW, CASAUNDRA R

20

CUSTODIAN

PUBLIC WORKS

WALKER JR, CLARENCE J

20

CODE ENFORCEMENT OFFICER II

COMMUNITY DEVELOPMENT

WILLIAMS, JAMES H

20

FIRE CAPTAIN

FIRE

YORK, TAMMY A

20

ACCOUNTANT I

ADMINISTRATIVE SERVICES

BACON, JAMES T

25

CREW LEADER

RECREATION

BROWN, CRAIG A

25

POLICE SERGEANT

POLICE

BURNS, JAMES E

25

MAINTENANCE WORKER

RECREATION

COUNCIL, GARRY

25

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

DAVIS, RUSSELL S

25

FIREFIGHTER/EMT II

FIRE

JOHNSON, THADDEUS

25

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

JUMP, THOMAS A

25

POLICE LIEUTENANT

POLICE

LEWIS, JOSHUA H

25

DEPUTY SHERIFF, MAJOR

SHERIFF

SANTEE, STANLEY A

25

RECREATION PROGRAM MANAGER

RECREATION

AUSTIN, RANDY E

30

DETENTION OFFICER VI (CAPTAIN)

SHERIFF

DAVIS, KENNETH A

30

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

DIXON, TOMMY G

30

DEPUTY CHIEF, FIRE

FIRE

HEYWARD, WESLEY

30

EQUIPMENT OPERATOR III

PUBLIC WORKS

HILTON, ANGELIKA A

30

ACCOUNTING TECHNICIAN III

ADMINISTRATIVE SERVICES

LOTT, LUETRICE M

30

DEPUTY COURT CLERK

CLERK SUPERIOR COURT

LOVING, JANET N

30

ADMINISTRATIVE ASSISTANT II

COMMUNITY DEVELOPMENT

OWENS, JOHNNY L

30

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

DOERING, MATTHEW J

31

POLICE CHIEF

POLICE

HERNDON, ELIZABETH

31

ADMINISTRATIVE SUPERVISOR

FIRE

HOLMES, ERNEST G

31

FIRE LIEUTENANT II

FIRE

RANDOLPH, ALBERTA M

31

CHIEF DEPUTY TAX COMMISSIONER

TAX COMMISSIONER

TINDALE, MARISSA J

31

POLICE CAPTAIN

POLICE

TRAUTZ, SCOTT A

31

ASSISTANT CHIEF, POLICE

POLICE

YEARGIN, CHARLES E

31

FIRE CAPTAIN

FIRE

CHAKOVAN, SLAVKO

32

CREW LEADER

PUBLIC WORKS

CORBITT, PHILLIP S

32

PRE-TRIAL/INTAKE COORDINATOR

JUVENILE COURT

FUTCH, CHARLES E

32

DEPUTY SHERIFF, COLONEL

SHERIFF

HANEY, DAVID E

32

POLICE OFFICER II

POLICE

JOHNSON, JEFFREY

32

TRADES WORKER II

SHERIFF

MAUNEY, BENJAMIN S

32

SUPERVISOR, FACILITIES MAINT

PUBLIC WORKS

SAPP, ARLENE

32

ASSISTANT TAX COMMISSIONER

TAX COMMISSIONER

LAWSON, ANDREA E

33

DEPUTY CHIEF APPRAISER

PROPERTY APPRAISAL

SUMMEROUR, CAROL A

33

ADMINISTRATIVE ASSISTANT II

COUNTY ATTORNEY

JOHNSON, LONNIE L

34

EQUIPMENT OPERATOR II

PUBLIC WORKS

BRELAND, JEAN W

36

GIS ANALYST II

ADMINISTRATIVE SERVICES

HARRELL, ROBERT C

36

PUBLIC WORKS SUPERVISOR

PUBLIC WORKS

WALL, JIMMY M

36

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

HAMILTON, LARRY F

37

FIREFIGHTER II

FIRE

MCGREGOR, ROBIN L

37

DEPUTY CLERK

CLERK SUPERIOR COURT

SMITH, MERCER D

37

MAINTENANCE WORKER

RECREATION

HERNDON, HAROLD W

38

DEPUTY CHIEF, FIRE

FIRE

DEPRATTER III, JIM F

39

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

MILTON, MITCHELL D

41

CODE ENFORCEMENT DIVISION MGR

COMMUNITY DEVELOPMENT

MOSES, ANDREW H

42

MECHANIC II

PUBLIC WORKS

WHITTLE, EDWARD C

46

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

PUBLIC WORKS

 

 

There being no further business, the meeting was adjourned.

 

 

 

                                                                                                                                                           

Richard Strickland, 2016 Chairman

Board of Commissioners

Glynn County, Georgia

 

 

Attest:

 

 

                                        

Cindee S. Overstreet, Clerk