MINUTES

SPECIAL CALLED MEETING

GLYNN COUNTY BOARD OF COMMISSIONERS

HISTORIC GLYNN COUNTY COURTHOUSE

701 “G” STREET, 2ND FLOOR, COMMISSIONERS’ MEETING CHAMBERS

THURSDAY, DECEMBER 4, 2014 AT 5:00 PM

 

PRESENT:                     Michael Browning, Chairman, District 1

Bob Coleman, Vice Chairman, At Large Post 2

Dale Provenzano, Commissioner, District 2

Richard Strickland, Commissioner, District 3

Mary Hunt, Commissioner, District 4

Allen Booker, Commissioner, District 5

Clyde Taylor, Commissioner, At Large Post 1

 

ALSO PRESENT:           Alan Ours, County Administrator

Aaron Mumford, County Attorney

Cindee Overstreet, County Clerk

 

PRESENTATION OF EMPLOYEE SERVICE AWARDS

 

NAME

YEARS OF SERVICE

POSITION

DEPT

BARNETT, CYNTHIA L

5

ACCOUNTING TECHNICIAN II

CLERK OF STATE COURT

BROWN, HEATHER N

5

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

CARTER, DEBORAH O

5

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

ADMINISTRATION

DOSS, MARION K

5

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

DUGGAN, WILLIAM C

5

POLICE OFFICER I

POLICE

DUNWOODY, JAMIE L

5

COMMUNICATIONS OFFICER I

E911

HEATH, LANE E

5

FIREFIGHTER I

FIRE

JONES, RITA N

5

ADMINISTRATIVE SUPERVISOR

SOLICITOR

KIRK, STEVEN P

5

POLICE OFFICER I

POLICE

SMITH, NATHANIEL G

5

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

STEVENSON, CHARLOTTE V

5

OPERATIONS COORDINATOR

E911

TUCKER, ALEXANDRIA N

5

COMMUNICATIONS OFFICER I

E911

AUSTIN, LORI D

10

POLICE OFFICER I

POLICE

BASHLOR, CHERI A

10

POLICE SERGEANT

POLICE

BASS, TERRANCE D

10

MAINTENANCE WORKER

PUBLIC WORKS

BENNETT, WILLIAM C

10

FIREFIGHTER I

FIRE

BRAIN, TIFFANY A

10

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

CODY, JOEL D

10

FIREFIGHTER II

FIRE

COREY, JERRY L

10

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

COTHREN, ADAM H

10

CONSTRUCTION INSPECTOR I

PUBLIC WORKS

DARAS, WILLIAM V

10

POLICE LIEUTENANT

POLICE

DOUGLAS-AIKEN, CECELIA

10

DEPUTY CLERK

PROBATE COURT

HENDERSON, MICHAELA T

10

ADMINISTRATIVE SECRETARY I

PROPERTY APPRAISAL

JOINER, TERRY C

10

ADMINISTRATIVE SECRETARY I

POLICE

LEWIS, ADRIAN C

10

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

RECREATION

MELENDEZ, CRYSTAL A

10

POLICE OFFICER, MASTER I

POLICE

MELENDEZ, ERIC F

10

POLICE SERGEANT

POLICE

MILTON, MATTHEW L

10

TRAFFIC SIGNAL TECHNICIAN I

PUBLIC WORKS

MOORE, JERRY K

10

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

PORADA, SUZANNE

10

SYSTEMS ANALYST

INFORMATION TECHNOLOGY

SHIPMAN, JASON B

10

POLICE SERGEANT

POLICE

SMALL, TERRYLN D

10

HUMAN RESOURCES GENERALIST I

HUMAN RESOURCES

TAYLOR, DONITA T

10

CLERK OF JUVENILE COURT

JUVENILE COURT

WICKER, DAVID E

10

FIRE LIEUTENANT II

FIRE

BROWN, SUSAN M

15

DEPUTY COURT CLERK

CLERK OF SUPERIOR COURT

CASON, RAY D

15

RECREATION PROGRAM MANAGER

RECREATION

HASSLER, DAVID I

15

POLICE LIEUTENANT

POLICE

HIGHSMITH, PHILLIP D

15

CONSTRUCTION INSPECTOR III

PUBLIC WORKS

NESBITT, KAREN L

15

ANIMAL CONTROL OFFICER II

POLICE

RAMSEY, LINDA F

15

DEPUTY CLERK

CLERK OF SUPERIOR COURT

WEST, DAVID J

15

NETWORK ENGINEER

INFORMATION TECHNOLOGY

GREEN, JOSEPH W

20

FIRE CAPTAIN

FIRE

LOTT, ALISA

20

DEPUTY COURT CLERK

CLERK OF SUPERIOR COURT

MILTON, MARY L

20

DEPUTY COURT CLERK

CLERK OF STATE COURT

OVERBY, TIMOTHY R

20

RECREATION PROGRAM COORDINATOR

RECREATION

ROBINSON, AMOS L

20

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

SHORB, TERESA R

20

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN II

FIRE

CARROLL, JANICE W

25

DEPUTY COURT CLERK

PROBATE COURT

DYE, SCOTT A

25

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

REDDICK, DONNA F

25

ADMINISTRATIVE ASSISTANT I

TAX COMMISSIONER

RYALS, JIMMY C

25

CREW LEADER

RECREATION

THOMAS, ADRAIN

25

CREW LEADER

RECREATION

THRIFT, KENNETH L

25

FIREFIGHTER I

FIRE

THRIFT, MARK T

25

FIREFIGHTER II

FIRE

TURNER JR, JIMMIE D

25

POLICE LIEUTENANT

POLICE

VERCILLO, ANTONIO

25

EQUIPMENT OPERATOR I

PUBLIC WORKS

WALKER, RONALD T

25

POLICE OFFICER, MASTER I

POLICE

DOERING, MATTHEW J

30

POLICE CHIEF

POLICE

HERNDON, ELIZABETH

30

ADMINISTRATIVE SUPERVISOR

FIRE

HOLMES, ERNEST G

30

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

KELLY JR, JAMES G

30

POLICE CAPTAIN

POLICE

RANDOLPH, ALBERTA M

30

CHIEF DEPUTY TAX COMMISSIONER

TAX COMMISSIONER

TINDALE, MARISSA J

30

POLICE CAPTAIN

POLICE

TRAUTZ, SCOTT A

30

ASSISTANT CHIEF, POLICE

POLICE

YEARGIN, CHARLES E

30

FIRE CAPTAIN

FIRE

CHAKOVAN, SLAVKO

31

CREW LEADER

RECREATION

CORBITT, PHILLIP S

31

COURT ADMINISTRATOR

JUVENILE COURT

HANEY, DAVID E

31

POLICE OFFICER II

POLICE

MAUNEY, BENJAMIN S

31

SUPERVISOR, FACILITIES MAINT

ADMINISTRATION

SAPP, ARLENE

31

ASSISTANT TAX COMMISSIONER

TAX COMMISSIONER

LAWSON, ANDREA E

32

DEPUTY CHIEF APPRAISER

PROPERTY APPRAISAL

SUMMEROUR, CAROL A

32

ADMINISTRATIVE ASSISTANT II

ATTORNEY

JOHNSON, LONNIE L

33

EQUIPMENT OPERATOR II

PUBLIC WORKS

ALFORD, DOROTHY E

34

ADMINISTRATIVE SECRETARY I

POLICE

MARAT, RAYMOND L

34

DEPUTY CHIEF, FIRE

FIRE

RANSOM, EARLENE

34

ACCOUNTING TECHNICIAN II

FINANCE

BRELAND, JEAN W

35

GIS ANALYST I

INFORMATION TECHNOLOGY

CARLINO, JOHN C

35

FIREFIGHTER I

FIRE

HARRELL, ROBERT C

35

PUBLIC WORKS SUPERVISOR

PUBLIC WORKS

WALL, JIMMY M

35

FIRE LIEUTENANT I

FIRE

HAMILTON, LARRY F

36

FIREFIGHTER II

FIRE

MCGREGOR, ROBIN L

36

DEPUTY CLERK

CLERK OF SUPERIOR COURT

SMITH, MERCER D

36

MAINTENANCE WORKER

RECREATION

STEWART, BRIAN J

36

FIRE CAPTAIN

FIRE

CARTER, CARY G

37

REAL PROPERTY SUPERVISOR

PROPERTY APPRAISAL

HERNDON, HAROLD W

37

DEPUTY CHIEF, FIRE

FIRE

DEPRATTER III, JIM F

38

MAINTENANCE WORKER

RECREATION

MILTON, MITCHELL D

40

CODE ENFORCEMENT DIVISION MGR

COMMUNITY DEVELOPMENT

MOSES, ANDREW H

41

MECHANIC II

RECREATION

WHITTLE, EDWARD C

45

ADMINISTRATIVE TECHNICIAN I

PUBLIC WORKS

 

There being no further business, the meeting was adjourned.

 

                                                                                                                                             

Michael Browning, Chairman

Board of Commissioners

Glynn County, Georgia

Attest:

 

 

                                                 

Cindee S. Overstreet, Clerk